Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_system.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_api.php on line 1415

Perşembe, 16. Mayıs 2024 05:52   User Online: 4 

Üye bilginiz

Üye merkeziniz

Özel Messajiniz

Ziyaretçi defteriniz

Üye lerimiz

Forumda çikiş

Forumlar

Genel

Kültür

Atatürk

Türkiye

Bilgilendirme

Spor

Site ve Radyo

Arsiv II Genel

Arsiv Kultur

Resim
BeyazgulFantazi ResimCicek -5YaseminFantazi Resim 5EllerKus -1Dostluk Resimi 7Dostluk Resimi 6Manzara -12Sevimli 13Cicek -2Bayrak CamiDaglardan akan SuSevimli 9BittiDostluk 7GecesefasiTatliLaleler

Portal Menüsü
Bilgiller
Bilgi ekle
Ekart
Pano
Haberler
Takvim
Resimler
Şiir
Fikra
Bizi tavsiye et
Site Anket
Site kural Impressum
Download tavsiyeler
 Link Tavsiyeler
Bize ulaşım

Dostsesi.Com Serbest Arsiv 01.2007 - 11.2008 Sisteme girmen gerek

Aşağı git
« Ön  Diğer »
küçükten büyüğe do;ğru sırala büyükten küçüğe doğru sırala      print
Konuyu açan: Konu: Yılanın hikayesi
Junior Member
Junior Member

Cevaplar: 69
kayıt olmuş: 12/10/2007
Durum: Çevrimdışı
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 23/3/2008 Saat 20:35  
Bir yılan,kendi mekanı bellediği geniş bir mekanda her yanına geleni korkutmakta,ısırmaktaymış.

çocuk,kadın,yaşlı dinlemez,bölgesine giren herkese saldırırmış.

Kendisini öldürmek için üstüne gelenlerden de her seferin de şans sayesinde ve bir de aptal bir takım yandaşlar sayesinde her zaman kurtulmuş.

Bu aptalları yeri gelince usulünce hal edip hepsine de gereken dersi vermiş.

Sonunda çevrede yaşayan insanlar,bir türlü kurtulamadıkları bu yılandan iyice bıkmışlar ve yörenin en bilge kişisinin kapısını çalmışlar.

Yılanın yaptıklarını sıralamışlar,

nankörlüğünü,sadistliğini,kader kıymet bilmezliğini,acımasızlığından yakınmışlar ve durumu anlatmışlar.

Eğer insanlara zarar vermeden o bölgede yaşamaya devam ederse,

Kendileri acısından bir sakınca bulunmadığını ve yılanı öldürmeye kalkışmayacaklarına dair söz vermişler.

Yaşlı bilge,insanların anlattıklarını dinledikten sonra yılanın mekanı olan bölgeye gitmiş ve beklemeye başlamış.

Bir süre sonra yılan çalıların arasından çıkmış,bilge kişinin yanına sokulmuş.

Bilge önce bir süre konuşmadan durmuş,yılanın kendisine güvenmesini beklemiş,

Sonunda yılanın sakinleştiğini ve kendisine güvenmesini beklemiş.

Sonunda yılanın sakinleştiğini hissedince de,ona güven verecek bir üslupla da konuşmaya başlamış.

Bu dünyada yaşamak için,beslenmek için bu kadar şiddet kullanmaya gerek olmadığını,insanlara her hangi bir zarar vermeden de yaşayabileceğini anlatmış.

Şiddet kullanmanın vefasızlığın kötü bir şey oldugunu,canlı öldürmenin en büyük kötülük oldugunu tekrar tekrar söylemiş.

Bilge güzelce anlattıkça,yılan can kulağıyla dinlemeye başlamış.

Bilgenin nasihatleri bitince çok etkilenmiş olan yılan,kafasının değiştiğini söylemiş ve bambaşka bir yılan olacağına söz verip tekrar çalıların arasında kaybolmuş.

Sonunda sözünü de tutmuş.

Bölgesinde sakin geziyor,gelip gecen hiç kimseye saldırmıyormuş.

Ama yılanın sözünü tutdugunu,iyice uysallaştığını gören insanların havası değişmeye başlamış.

Kimi geçerken bir tekme savuruyor,

kimisi de her şeye rağmen yanına yanaşmaktan çekinerek uzaktan taş atıyormuş.

Hatta çocuklar,çalıların arasında bağıra çağıra yılanı sürekli kovalamayı sürekli bir oyun haline çevirmişler.

İnsanlardan devamlı kaçmaktan bezmiş;

Gövdesinin her yanı yediği tekmelerden ve taşlardan yara bere içinde kalmış olan yılan,kendisine yapılanlar nedeniyle gururunun kırıldığını da düşünüyormuş.

Sonunda kendisin etkileyen bilgeyle tekrar konuşmaya karar vermiş.

Gitmiş olan biteni anlatmış:

"Bana söylediğin her şeyin gereğini yaptım,suç işlemeyi,insanlara zarar vermeyi,öldürmeyi bıraktım,bambaşka bir yılan oldum.

Gel gör ki,benden korkmayan insanlar,

beni sürekli dövüyor,hırpalıyorlar,

aşağılıyorlar.

Ne yapayım ben şimdi?"

"Bunun cevabı çok basit demiş bilge:

"Ben sana insanları ısırma,öldürme;

gelen gecen herkese saldırma,

vefasızlık,nankörlük etme dedim."

Ama Tıslama,dişlerini gösterme!demedim…"

Yılan söylenenleri anlayıp idrak etmiş ama bir kere de onurunu gururunu incitmiş.

"Rüzgarın seni götürdüğü yerde hakikati bulacak değilsin.

Onu kendi direnmeyişinde,oluruna bırakışında,oyunculuğunda,

Menfaatperestliğinde,şaklabanlığında,iradesizliğinde,ciddi olmayışında,

kahkahanda bulacaksın."
Profiline gir Bu üyenin tüm mesajlarını göster
Site kurucusu
Senior Member

Rojin
Cevaplar: 660
kayıt olmuş: 11/9/2006
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 23/3/2008 Saat 21:41  
Tsk dava_adami (Yarenim) :alkis: okur iken benimde Aklima Sahmaran geldi bende onu paylasmak istedim ;)

Senior Member

Rojin
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 23/3/2008 Saat 21:42  
Şahmaran Fransızca bir kelime ve yılanların şahı anlamındaki Şah-ı Maran’dan geliyor. Şahmaran figürü bir yılan, bir ejderhadır. Baş kısmı insan olan, yılanla insanın birleşmesinden meydana gelmiş doğa üstü bir yaratıktır.

Yılan figürleri genelde kötülük ya da uğursuzlukla ilişkilendirilirse de insan başlı Şahmaran, doğurganlık, bereket ve bilgeliği sembolize etmiştir. Anadolu’da uğur getirmesi için Şahmaran’ın resimleri kadınlar tarafından odaların duvarlarına asılmıştır.

Pek çok farklı versiyonda Şahmaran hikayesi bulunmaktadır ama bunlar genelde birbirlerinin benzeri olup, yer ve kişiler değişikliğe uğramaktadır.

Tarsus Şahmaran’ı ise iki farklı şekilde anlatıla gelmiş. İnsanların inanışına göre, yılanların şahı Şahmaran, Tarsus’un 15 km. kuzey doğusundaki bir ortaçağ kalesinde yaşarmış. Hikayeye göre bütün yılanlar bu kalede kalırmış.

Hükümdarları Şahmaran ise,gözleri kilometrelerce uzağı görebilen,üstün niteliklere sahip bir yaratıkmış.Bir gün,Tarsus Beyinin dünyalar güzeli kızını hamamda yıkanırken görmüş ve görür görmezde aşık olmuş.Beyden kızını istemiş ancak bey hem korktuğu hem de çirkin bulduğu için kızını Şahmaran’a vermek istememiş.

Bunun üzerine Şahmaran, Beyin kızını kaçırmaya karar vermiş. Hazırlıklarını yapıp dünyalar güzeli kızın hamamda olduğu bir gün buraya gelmiş.Ancak Beyin adamları durumu fark edip Şahmaran’ı oracıkta öldürmüşler.

Hükümdarlarının öldüğünü duyan kaledeki yılanlarda şehri basıp bütün halkı sokarak zehirlemiş ve şahlarının intikamını almışlar. Bu hikayenin diğer versiyonuna göre ise, Tarsus beyi dermansız bir hastalığa yakalanmıştır.

Derdinin ne olduğunu anlamak için gelen hekimler çaresizlik içinde kalıyorlar, ellerinden hiçbir şey gelmiyormuş. Beyi tedavi etmek için gelen hekimlerden biri, bu hastalığın devasının Misis Kalesindeki Şahmeran’ın gözlerini yemek olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine beyin adamları bütün şehri dolaşarak Şahmaran’ı bulmaya çalışmışlar.

Uzun süren aramaları bir sonuç vermemiş. Bey her geçen gün daha da kötüleşiyormuş, bir gün, daha önce hayatını kurtardığı biri, Şahmaran’a ihanet ederek onun hamamda saklandığını söylemiş. Şahmaran’ın yerini öğrenen beyin adamları, yılanların şahını hamamda yakalayıp hemen orada öldürmüş ve gözlerini de beye yedirmişler.

Bey Şahmaran’ın gözünü yer yemez iyileşmiş. Ancak kaledeki yılanlar şehri basmış ve bütün halkı sokarak öldürmüşler. İşte bu hamamın adı da o zamandan beri Şahmaran Hamamı olarak kalmış, Tarsus’un Şahmaranı böyle hüzünlü bir efsaneye konu olmuş maalesef.

Member

Cevaplar: 289
kayıt olmuş: 27/1/2008
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 24/3/2008 Saat 12:21  
Tesekkürler sevgili Dava,anlamli ve güzel bir hikaye.

Evrende soluk aldigimiz her bir saniye yeni ve özel bir an,bir daha yasanamayacak bir an...
Insanoglu bu saskinligindan ne zaman vazgecer?

Rojim,Hindistanda oldugunu duymustum Sahmeranin,Hikayesini.
Emegine saglik.
Profiline gir Bu üyenin tüm mesajlarını göster Cevap 3
Senior Member
Senior Member

Cevaplar: 808
kayıt olmuş: 6/11/2004
posticons/heart.gif Yazılış Tarihi: 25/3/2008 Saat 13:49  
:alkis: :alkis: :alkis: :alkis: davacim

:alkis: :alkis: :alkis: rojim

Profiline gir Web siteyi ziyaret et Bu üyenin tüm mesajlarını göster Cevap 4
Site kurucusu
Senior Member

Rojin
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 25/3/2008 Saat 13:55  

Alıntı:
Rojim,Hindistanda oldugunu duymustum

gokkiz benim dogdugum dan bu güne ben Tarsusta diye biliyorum hatta ini yani magarsi da var gidip görmüstüm.Tabi Asli nekadar bilmiyorum.

Yukarı git

mxBoard, © 2006 by pragmaMx.org, based on eBoard, XMB and XForum

0,045 saniye - 31 queries
Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sprache
Arabirim Dilini Seçin:

Almanca Fransızca Türkçe İngilizce
Son 5 Bilgi
Happy Birthday

Bugün hiçbir kullanıcımızın doğumgünü yok!
Etkinlik Takvimi
Mayıs 2024
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Fuarlar
Toplantilar
Konserler
Festivaller
Kültür Sanat
Anma Günleri
Dogum günü
Dini Bayramlar
Özel Günler
Resmi Bayramlar
üye Puani
  1. Rojin: 10 976 Puanlar
  2. asliyok: 4 432 Puanlar
  3. HarmanYeli: 4 396 Puanlar
  4. KizilZora: 2 048 Puanlar
  5. life23: 1 675 Puanlar
  6. gokkiz: 1 657 Puanlar
  7. BirNefes: 1 048 Puanlar
  8. Erasmus: 984 Puanlar
  9. -Pozan-: 785 Puanlar
  10. Siyahinci: 623 Puanlar
Son Şiirler
SAKLI SEVDAM
(7866 okuma)
Hatırlarmısın .!
(10913 okuma)
Mektup......
(11747 okuma)
ANADOLU GARIBI
(11783 okuma)
SALKIMSÖĞÜT
(11572 okuma)
YAŞAMAYA DAİR
(11795 okuma)
SALKIMSÖĞÜT
(11854 okuma)
TOP Download
  1. AntiVir Personal - Free Antivirus
       [Hits: 935 x]
Link ler
  1. VOLKAN KONAK
  2. Yusuf Hayaloglu
  3. Full dizi izle

Bu sitedeki tüm logo ve markalar sahiplerinin malıdır. Diğer detayları Künye bölümünde bulabilirsiniz .

Haberlerimizi RSS kullanarak yayınlayabilirsiniz.

Bu site pragmaMx 0.1.11 tabanlıdır.

Yorumlar yazarların sorumluluğu altındadır,
geri kalan her şey © 2004 - 2024 by Dostsesi - Stimme der Freundschaft