Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_system.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_api.php on line 315

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/htdocs/w00c089c/dostsesi.com/forum/includes/mx_api.php on line 1415

Salı, 14. Mayıs 2024 10:21   User Online: 11 

Üye bilginiz

Üye merkeziniz

Özel Messajiniz

Ziyaretçi defteriniz

Üye lerimiz

Forumda çikiş

Forumlar

Genel

Kültür

Atatürk

Türkiye

Bilgilendirme

Spor

Site ve Radyo

Arsiv II Genel

Arsiv Kultur

Resim
Sevimli 1Uykusu kacmisSevimli 18Cicek1IrmakTatliKaranfilBebek -10Manzara -11Fantazi Resim 2Hepimizin Bu VatanLalelerCicek -4Karanfil -1Bebek -7AmberBayrak1HayatDostluk 3Manzara -16

Portal Menüsü
Bilgiller
Bilgi ekle
Ekart
Pano
Haberler
Takvim
Resimler
Şiir
Fikra
Bizi tavsiye et
Site Anket
Site kural Impressum
Download tavsiyeler
 Link Tavsiyeler
Bize ulaşım

Dostsesi.Com Kültür Forum Sisteme girmen gerek

Aşağı git
« Ön  Diğer »
küçükten büyüğe do;ğru sırala büyükten küçüğe doğru sırala      print
Konuyu açan: Konu: Ezo Gelin
Senior Member
Senior Member

Cevaplar: 884
kayıt olmuş: 26/5/2008
Durum: Çevrimdışı
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 13/2/2009 Saat 21:41  
Bence68
Site kurucusu

Ezo Gelin

Dostlar affınıza sığınarak bir türkü hikayesi sunmak istiyorum.

Ezo Gelin Kimdir? Asıl adı Zöhre olan Ezo Gelin, 1909 da Oğuzeli ilçesinin Uruş köyünde doğdu. Babası, Bozgeyikli oymağından Emir Dede, anası Eliftir. Nüfus kaydında halen bekar görünen Ezonun, üçü erkek, üçü kız altı kardeşi daha vardır. Ezo, erken gençliğinden itibaren, güzelliğiyle dikkatleri üzerinde topluyordu. O kadar ki düğünlerde gözler, gelinden çok onun üzerinde gezinirdi. Ezoyu, birçok zenginin yanı sıra, o zamanki Halep ilimizin Carablus ilçesinin Kozbaş köyünde oturan teyzeoğlu Memey (Memet) istiyordu. Taktirde yazılan tedbirde bozulmamış, Ezo,´nun ilk evliliği ne bu ağalardan biriyle oldu, ne de teyzeoğluyla. Ezonun Güzelliği Anlatanlar, Ezo´nun güzelliğini nereye koyacaklarını bilemiyorlar. Ezo nun güzelliği söyleyen dillere söylence olurken, Barak ovasında bir genç adamın adı dillerde dolaşır olmuştu. Bu komşu Beledin köyünden, Şitto Hanefi Açıkgözdü. Şittonun bağlaması, akarsulara Siz şırıldamayın, ben şırıldayım seside bülbüllere, Siz şakımayın, ben şakıyayım diyen cinstendi. O sıralar Hanefi 30 aya Sen doğma ben doğayım diyen güzeller güzeli Ezo da 20 yaşlarındaydı. Gün o idi ki Uruş köyünde Hacı Mamuş´un düğünü vardı. Düğüne Ezo da Şitto da çağrılıydılar elbet. Düğünde tüm gözler gelini de güveyi de unutup, Ezo ile Şittoyu izledi. Şitto, Ezoya gönlünü kaptırdı. Şitto Hanefi´nin gönlüyle kafası aynı telden çalıyordu. Bu nedenle, Ezoya dünür yolladı. Hanefi, ala ala düşünelim cevabı aldı. Araya acımasız zaman girdi. Bu ara Şitto, kendi köyü Beledinden Mehmet Örtürkle yörenin töresi olan değişiki uygulamaya karar verdi.( Bu töreye göre, bir erkek, hısımlarından bir kızı bir arkadaşına verir, arkadaşının hısımı bir kızı alır. Böylece iki tarafta çevrede kalın diye anılan başlıktan kurtulmuş olur.) Şitto halası Haziki Mehmet´e verecek buna karşılık Mehmet´in kızkardeşi Selviyi alacaktı. Araya girenler girdi bu değişik gerçekleşemedi. Öyle ki Şitto Hanefi, eş dostla acı yüz (yani onların yüzüne bakamaz) oldu. Ezo Şitto İle Evleniyor Derler ya İnsan sarayda olmamalı. Saray insanda olmalı. Şitto´nun doğru dürüst evi bile yoktu ama, yüreğinde Ezo geziniyordu. Eşin dostun araya girmesiyle, Ezo Şittoya çatıldı. Ele gelin gelir, bize kalın gelir demişler. Bu evlenmede Şitto´ya kalın (başlık) da gelmeyecekti. Çünkü Şitto Ezoyu almasına karşılık, Ezo´nun ağabeyi Zeynele halası Haziki verecekti. Alan razı veren razı. Güzün ortanca ayında iki düğün birden kuruldu. Şittoyla Ezonun düğünü Beledin köyünde Zeynelle Hazikin düğünü Uruşta kuruldu. Zurna öttü davul vuruldu. Alındı, verildi iki köyde, gerdeğe girildi. Sen sağ ben selamet. Bu demektir ki iki köyde iki mutlu yuva kuruldu. Şitto ile Ezo, sizlere layık mutlu bir yaşamı sürdürüyordu. Ağızlarının tadı yerindeydi yani. Gelgelelim, mutlulukları göze geldi. Daha doğrusu aralarına arabozucular girdi. Yemediler
içmediler, dedikodu yaptılar. Atalarımız Söz taşıma taş taşı demiş ama, bazı kendini bilmezler söz taşıdılar. Hatta kendileri söz uydurup getirdiler, götürdüler. Bir harman sonu evlenmişlerdi ikinci harman sonuna dek birlikte yaşayamadı Şitto ile Ezo, Şitto öykülerini bir cümlede özetler. Kötü talih geç buldum tez yitirdim. Şitto Ezoyu boşayınca değişik töresince halası Hazik de geri döndü. Ezonun İkinci Evliliği Efsanesel güzel Ezo, Şitto Hanefi´den ayrıldıktan sonra altı yıl dul kaldı. Yörenin ağızbirliği etmişçesine anlattıklarına göre Ezo, bu süre boyunca daha bir serpildi, daha bir güzelleşti. Öyle ki görenin gözü kalırdı. Nasıl anlatmalı: O bir ışıktı da, tüm erkekler, onun çevresinde pervane kesilmişlerdi. Genç yaşlı, zengin fakir, nice talibi çıktı Ezonun. Her talibi, tek tüy isteyen Hz. Süleyman´ın önünde tüm tüylerini döküverdiği söylenen yarasa örneği, neyi var neyi yoksa önüne seriyorlardı Ezonun. Ezo tam altı yıl, evlenme önerilerini geri çevirdi. Sonunda, ailesinin de ısrarı üzerine, kendisine genç kızlığından beri talip olan Teyzeoğlu Memeyle evlenmeye razı oldu. Türkmen oymağından olan Memey Suriyenin, Calabrus ilçesinin Türkiye sınırına yakın Kozbaş köyünde oturuyordu. Ezo 1936 yılının güzünde Uruş´tan Kozbaş´a gelin gitti. Bu evliliğide değişik töresine göre olmuş onu alan Memey, bacısı Selviyi, Ezo´nun ağabeyi Zeynel Bozgedike vermişti.

Öykünün Sonu Ezoyla Memeyin iki kızları oldu. İlki fazla yaşamadan öldü. Celile adlı ikinci kızları halen sağdır ve Suriye´de yaşamaktadır. Ezonun ikinci kocasıyla geçimi yerindeydi. Ne var ki gurbet denilen bir ateş yüreğini yakıyordu da. Türk köylüsü çalının ardı gurbet der. Ezo da, Kozbaştan Türkiyeyi, Uruşu görüyordu.Hatta ara sıra doğduğu köye gidip geliyordu ama, bunlar özlemini azaltmıyor, pekiştiriyor, dayanılmaz hale getiriyordu. Yakınları onun Vara öleyim, tek yurdumda kalayım dediğini anlatırlar. Ezo bir de göreceksiniz bu gurbetlik beni öldürecek der ve öldüğünde, hiç olmazsa Türkiye´yi görecek bir yere gömülmesini dilerdi. Dediği de oldu. Suriyeye gidişinin yirminci yılında, 1956 güzünde Ezo yatağa düştü. Hastalığının ince hastalık (verem) olduğunu, herkes gibi kendisi de biliyordu. Ezo, kızı Celileyi yatağının başından ayırmak istemiyordu. Ecelle kavil gününün gelip çattığını anlıyor, tek avuntuyu güzel kızı Celilede buluyordu. Ve Ezo Gelin güz yağmurlarının düştüğü bir Cuma, yatsı vakti son soluğunu soludu. Eşi ve yakınları, casiyetini dikkate alarak, onu arasıra tepesine çıkıp yaşlı gözlerle Türkiye´yi seyrettiği Bozhöyükün en yüksek noktasına gömdüler. Mezarı oradadır şimdi-o kum ülkesinde. EZOGELİN TÜRKÜSÜ Ezo gelin benim olsan seni vermem feleğe, Güzel yosmam başın için salma beni dileğe, Anası huridir de, kendi benzer meleğe Nenneyle de ah bahtı karam nenneyle, neneyle Çık Suriye dağlarına bizim ele eleyle, Gel bahtı karam gel sıladan ayrı yazılalım gel… Ezo Gelin çık Suriye dağlarının başına, Güneş vursun da kemerin kaşına kaşına, Bizi kınayanın bu ayrılık gelsin başına başına Nenneyle de ah bahtı karam nenneyle, neneyle Çık Suriye dağlarına bizim ele eleyle, Gel bahtı karam gel sıladan ayrı yazılalım gel.

Turnayı uçurdum Uruş köyünden
Önünde sacır var, geçmez orayı
Tilsevet gölüne battı mı dersin,
Hep avcılar arar bahtı karayı,
Bir haber alamadım Zambır köyünden
Şaine Küllü´yü, hem zügarayı
Şibib´e telinden atımı dersin
Bu üç köyü şavkı tuttu mt dersin?
Hele Devehöyük geçit yeridir.
Mallarım kaçaktır, varma gümrüğe,
Bozhöyük te gümanımın biridir,
Geç Karakuyu´dan, otur Düğnü´ye,
Alıp giden Türkmenlerin eridir
Dön ha Ezo, dön ha eski yurduna,
Bir gece Kozbaş´ta yattı mı dersin?
Sahiplarin seni sattı mı dersin?

İlk kocası "Şitto" Hanefi Açıkgöz´ün yaktığı türkü

Üstünden al giymiş altından mavi
Fırat kenarına yağmaz mı dolu
Yarim kanatlanmış uçmanın çağı
Eşinden ayrılan olmaz mı deli
Anca şahin alır böyle bir avı
Günde üç beş defa gördüğüm yari
Gene dertli dertli gider bu gelin
Şimdi yıldan yıla sabır eder gönül
Giymişsin karayı olmuşsun tatar
Salınmaz ateşi saldın özüme
Derdimi derdine etmişsin katar
Geceleri uyku girmez gözüme
Söyler de dostlar ben inanmazdım
Son zamanda sen gelirsin sözüme
Elin dediğinden olmuşsun beter.
Gene dersin ben ettiğimi bilmedim,
Yüce dağ başında bölük bölük kar
Annesi huri de benzer meleğe
Ayrılık elinden ciğerim delik
Başın için salma beni dileğe
Bu ayrılık bize mevladan geldi.
Gücüm yetmez şu imansız feleğe
Gene dertli dertli gider bu gelin
Gene dertli dertli gider bu gelin.

Yöre Gaziantep
Derleyen Cemil Cahit Güzelbay

Sevgiyle

Junior Member
Junior Member

Asker
Cevaplar: 35
kayıt olmuş: 5/7/2004
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 29/9/2010 Saat 18:01  
:alkis: eline yüregine saglik bence Kardes

Siz burda emek verin
Mevlam baska yere tasir :partyon:

Junior Member

Asker
Cevaplar: 35
kayıt olmuş: 5/7/2004
red_folder.gif Yazılış Tarihi: 29/9/2010 Saat 18:04  
Türkünün Sözü..

-----------------------------------------------------------------
Ezo gelin, benim olsan seni vermem felege
Güzel yosmam basin için salma beni dilege
Anasi huridir de kendi benzer de melege
Nenneyle de ah bahti karam nenneyle

Çik Suriye daglarina bizim ele eleyle
Gel bahti karam gel siladan ayri yazilim gel

Ezo gelin çik Suriye daglarinin basina
Günes vursun da kemerinin kasina kasina
Bizi kinayanin bu ayrilik gelsin basina basina
Nenneyle de ah bahti karam nenneyle

Çik Suriye daglarina bizim ele eleyle
Gel bahti karam gel siladan ayri yazilim gel

Düslerimin yerinde irademi koydum... :partyon:

Yukarı git

mxBoard, © 2006 by pragmaMx.org, based on eBoard, XMB and XForum

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sprache
Arabirim Dilini Seçin:

Almanca Fransızca Türkçe İngilizce
Son 5 Bilgi
Happy Birthday

Bugün hiçbir kullanıcımızın doğumgünü yok!
Etkinlik Takvimi
Mayıs 2024
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Fuarlar
Toplantilar
Konserler
Festivaller
Kültür Sanat
Anma Günleri
Dogum günü
Dini Bayramlar
Özel Günler
Resmi Bayramlar
üye Puani
  1. Rojin: 10 976 Puanlar
  2. asliyok: 4 432 Puanlar
  3. HarmanYeli: 4 396 Puanlar
  4. KizilZora: 2 048 Puanlar
  5. life23: 1 675 Puanlar
  6. gokkiz: 1 657 Puanlar
  7. BirNefes: 1 048 Puanlar
  8. Erasmus: 984 Puanlar
  9. -Pozan-: 785 Puanlar
  10. Siyahinci: 623 Puanlar
Son Şiirler
SAKLI SEVDAM
(7866 okuma)
Hatırlarmısın .!
(10913 okuma)
Mektup......
(11747 okuma)
ANADOLU GARIBI
(11783 okuma)
SALKIMSÖĞÜT
(11571 okuma)
YAŞAMAYA DAİR
(11795 okuma)
SALKIMSÖĞÜT
(11854 okuma)
TOP Download
  1. AntiVir Personal - Free Antivirus
       [Hits: 935 x]
Link ler
  1. VOLKAN KONAK
  2. Yusuf Hayaloglu
  3. Full dizi izle

Bu sitedeki tüm logo ve markalar sahiplerinin malıdır. Diğer detayları Künye bölümünde bulabilirsiniz .

Haberlerimizi RSS kullanarak yayınlayabilirsiniz.

Bu site pragmaMx 0.1.11 tabanlıdır.

Yorumlar yazarların sorumluluğu altındadır,
geri kalan her şey © 2004 - 2024 by Dostsesi - Stimme der Freundschaft