Konu: Birazda Gülelim (POLİTİKA)

Forum: Arsiv

Konuyu açan: Bence68

Bence68 - 17/2/2008 Saat 18:18

Küçük oğlan babasının yanına gider ve kendisine politikanın ne olduğunu anlatmasını ister. Baba, “Tabii evlat” der ve anlatmaya başlar.

“Bak, bizim aileyi Örnek alalım. Ben bu eve para getiriyorum, buna kapitalizm diyelim. Annen benim getirdiğim parayı idare ediyor, ona da hükümet diyelim. Yani annen ve baban tamamen halk için uğraşıyor, sen de halk ol. Hizmetçi kız işçi sınıfı olsun. Senin kundaktaki küçük kardeşinde gelecek, yani istikbal”.

Çocuk anlatılanları tam anlayıp anlamadığını kontrol için olayın üzerinden bir gece geçmesine karar verir, yatağına yatar ve düşüne düşüne uyuya kalır.

Fakat geceyarısı, uykusunun en tatlı anında; Altına dolduran ve bunun için de ağlayan küçük kardeşinin feryatlarıyla uyanır. Yatağından kalkar, anne ve babasının yattığı odanın kapısını vurur. Fakat derin uykudan olduklarından uyanmazlar.

Çaresiz kalan çocuk bir hamleyle hizmetçi kızın odasına girer ve babasını hizmetçi kızla yatakta yakalar. Fakat onlar çocuğu Önemsemeden işlerine devam ederler. Bunun üzerine çocuk Öfkeyle odasına dÖner, yatağına yatar ve uyur.

Ertesi günün sabahı baba çocuğa “Politikanın ne olduğunu Öğrenip Öğrenmediğini” sorar, “Eğer Öğrendiysen, hadi bakalım çocuk diliylede olsa, anlat” der.

Çocuk yanıt verir, “Evet Öğrendim, anlatayım” der:

“Hükümet uyuya dursun, kapitalizm işçi sınıfını kullanıyor. Halkı takan yok, istikbal ise bok içinde yüzmekte.

Almancadan çeriri olduğu sÖylendi...

Rojin - 17/2/2008 Saat 23:02

cok guzel anlatmis cocuk bukdar guzel bir tanimlamaya alkis tutulur.

gokkiz - 17/2/2008 Saat 23:24

Böyle güzel anlatima,gercekten aliks tutulur Rojincigim.
Tesekkürler paylasiminiza sevgili Bence.

asliyok - 18/2/2008 Saat 09:31

traji komik halimiz :redhead:

cocuk ewet cok guzel anlatmis ben bunu ilk cocukken babamdan dinledim.

:D hem komik
;( hem husran

:thumbup:

Bu konunun yazarı : Dostsesi - Stimme der Freundschaft
http://dostsesi.com/forum

Bu sayfanın URL'u:
http://dostsesi.com/forum/modules.php?name=eBoard&file=viewthread&fid=73&tid=324